"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sivrisinekler Nasıl Görür

Termal Kameralı Sivrisinek Gözü

Sivrisineğin ısı algılayıcıları, 1/1000 derecelik hassasiyette ısı farklarını algılayabilecek kapasitede yaratılmışlardır. Sivri sineklerdeki bu organın adı “Tarsi” organıdır.

Şu ana dek yapılmış en hassas termal kameraların 1/10 hassasiyetinde olduğu düşünüldüğünde* bu oranın ne derece yüksek olduğu anlaşılabilir.

tam bir teknoloji harikasıdır, bunu anlayabilmek için sivrisineğe biraz daha yakından bakmak gerekiyor.

Tamda bu noktada düşünülmelidir ki, termal kameralar son yüz yıl içerisinde geliştirilen bir teknolojidir, daha öncesinde böyle bir konunun farkında bile değildik.

Ayrıca termal görüntüleme teknolojisi binlerce mühendis ve bilim adamının binlerce günlük mesaileri sonucu ortaya çıktığı bilinmesine rağmen, darwinistler sivrisineklerde ki “Tarsi” organının üstün özelliklerini “yeterince zaman verirseniz olur” şeklinde açıklamaktadırlar.
🙂 

Sivri sinekler buna yakın bir görüş ile avlarını tespit ederler. Tabi bunun için havanın biraz serinlemesini beklerler.

Böylece, ihtiyacı olduğu protein kaynağı olan kanı, tamda olması gereken konumdan yani termal olarak tespit ettiği damardan alabilmektedir.

Birçok sivri sinek türünde sadece dişi olanlar kan emerler. Sivrisinekler yumurta üretecek ham maddenin sağlanabilmesi için bunu yaparlar.

Öğle sıcağında sivrisinekler serin yerlerde akşama kadar havanın serinlemesini beklerler. Hava serinlediğinde av başlar, bütün teknolojik donanım tek hedefe yoğunlaşmıştır. Potansiyel avlar taranır. Tarama işlemi için aşağıdaki mühendislik harikası yöntemleri kullanırlar.

Kimyasal sensörler:

Nefes veren bir kartal sivrisineğin görüş alanına girmiş olur.

Memelilerin ve kuşların nefeslerindeki karbondioksiti ve laktik asiti 36 metreden algılayabilirler.

Görüntü algılama:

Kıyafetiniz dış ortam ile kontrast oluşturacak renklere sahip ise sivrisinekler “hareket ediyorsa yaşıyordur stratejisini güderler ve sizi kanlı canlı bir av olarak algılarlar.

Isı algılayıcısı sayesinde damar yolunu milimetrik hassasiyette tespit eder.

Isı algılama:

Sivrisinekler ısı algılayabilirler, yeterince yaklaşabilirseler sıcak kanlı memelileri ve kuşları tespit edebilirler.

Tüm bu indirgenemez kompleks özellikler tesadüfler sonucu değil, tam da canlının ihtiyaç duyduğu yerde özel olarak keskin sınırlar içerisinde var edilmiş yani yaratılmıştır.


Biyoloji, fizik, kimya, matematik, paleontoloji tüm bunlar bilimdir ama “tesadüfen oldu” diyen “evrim teorisi” bilim değildir. KesinBilgi.net – 💻🔭🔬


Sending
User Review
0 (0 votes)

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir