"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yapay Doku Üretimi

Diyelim ki yaralandınız, bedeninizde bir doku kaybı yada hasarı oluştu bu durumda bir makine ye bedeninizin o bölümünün 3 boyutlu çizimi girilerek o bölge üretilir ve hasarlı alan düzeltilmiş olur. Bahsettiğimiz teknoloji size biraz bilim kurgu gibi gelebilir ancak  Harvard Üniversitesi “Wyss Biologically Inspired Engineering” Biyolojiden İlham Alan Mühendislik Fakültesi ve Harward Uygulamalı Bilimler ve Mühendislik fakültesinde yapılan araştırmalar sonucu 3B yazıcı benzeri bir teknoloji kullanılarak, doku kaybı yada hasarlı doku bölgelerinde kullanılmak üzere yapay dokular üretilebiliyor.

Aslında burada üretilen doku için yapay kelimesi kullansakta gerçekte bu üretim sisteminde tamamen insan hücreleri kullanılıyor. Tıpkı kumaş gibi, canlı hücreleri birbirine bağlayarak bu cihaz ile dokunur.

Tabiki bu teknoloji şu an mükemmel değil, bu yüzden üretilen dokunun kalınlığı ve uygulaması şu an halen test aşamasında.

SEM-4elements-creditAşılması gereken bir takım zorluklar var, örneğin çok ince yapılırsa doku sağlamlığını kaybediyor, çok kalın yapılırsa da orta tabakalarda dokunarak yerleştirilen hücreler yeterince oksijen alamadığı için bu bölgelerde çok fazla nitrojen ve karbondioksit birikimi oluşuyor, buda dokunun daha hızlı tahrip olmasına sebep oluyor.

Doku üretimini anime eden video:

Ayrıca ilgili gelişmeyi anlatan orijinal makaleyi aşağıdaki bağlantıdan açabilirsiniz: http://wyss.harvard.edu/viewpressrelease/141

User Review
5 (3 votes)

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir